„Dobré knihy, ak sú naozaj dobre a múdro písané, sú naozaj brúsom rozumu, pilníkom súdnosti, balzamom očí, lievikmi múdrosti, zrkadlami cudzích myšlienok, správcom však myšlienok našich vlastných.“ Ján Amos Komenský (1592-1670)
Minulý týždeň sme sa aj v Záhorskej knižnici v Senici zapojili do celoslovenských aktivít v rámci Týždňa slovenských knižníc 2016. Všetko v snahe - poklady kníh aj nie bežnými každodennými aktivitami knihovníkov v knižniciach priblížiť mladým i skôr narodeným čitateľom. Zároveň tým rozvíjať , prehlbovať a rôznymi i netradičnými akciami upevňovať vzťahy medzi autormi kníh, knihovníkmi a čitateľmi.
K niektorým akciám minulého týždňa sa vraciame fotogalériami. Nájdete v nich jednak fotografie z otvorenia Týždňa slovenských knižníc v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave 1. marca, z rozprávania o hradoch v našom okolí, zo stretnutia druhákov z II. Základnej školy v Senici v detskom oddelení Záhorskej knižnice v Senici s autorkou kníh pre deti – Alicou Náhlikovou, z predajnej výstavy kníh Vydavateľstva pedagogickej literatúry PORTÁL v Senici, z Informatickej výchovy študentov Obchodnej akadémie v Senici v tunajších priestoroch i z prezentácie novej knihy Petra Michaloviča „Ľudová nástrojová hudba na Záhorí,“ ktorú sme spoločne s vydavateľmi knihy zo Záhorského múzea v Skalici uskutočnili 3. marca 2016 v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici. Aktivít však bolo viac ako fotogalérií. Neraz boli spojené s tvorivými dielňami detí (kreslenie či maľovanie podľa prečítaného) alebo s recitáciou básničiek z knižiek, o ktorých sa besedovalo.
Prečo to všetko knihovníci v Týždni slovenských knižníc robia a popri bežných každodenných službách pri požičiavaní kníh a sprostredkúvaní poznania z pokladov knižnej kultúry ešte čosi organizujú inými formami? Aj preto, aby umožnili komukoľvek – nájsť si cestu ku knihe a do knižnice, a najmä pochopiť, prečo je kniha pre človeka zaujímavým spoločníkom pre život.
„Čítanie kníh je bez úžitku, ak ťa neuchvátia a nestanú sa ti vodidlom.“ Charles Spurgeon (1834-1892)
Text a foto: Milan Soukup
{gallery}20160301_tsk_otvorenie{/gallery}
{gallery}20160301_tsk_hrady{/gallery}
{gallery}20160301_tsk_portal{/gallery}
{gallery}20160302_tsk_nahlikova{/gallery}
{gallery}20160303_tsk_resers{/gallery}
{gallery}20160303_tsk_hudba{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.