Poetka Dana Podracká na adresu Petry Štefancovej v hodnotení súťažných prác okrem iného uviedla: „Petra Štefancová je v tejto kolekcii „hotovou autorkou“ s vlastnou poetikou a jazykom. Akoby dosiahla ten strop začiatočného písania, ktorý dozrel na knihu.
Básne sú zrelé, hlboké a naozaj autentické. Obrazy, ktoré ponúkajú, sú unikáty, o ktorých pôvodnosti sa nedá pochybovať. Štefancovej poetika vykazuje aj dávku nadpriemerného intelektu, ktorý vytvára akúsi šachovú partiu medzi danými a imaginárnymi faktami reality, aby spolu vytvárali ucelené obrazy o vnútornom bytí autorky…. Verím, že poézia Petry Štefancovej si v budúcnosti nájde svojich čitateľov a stane sa jedným z pilierov svojej generácie.“ Spoznajme Petru Štefancovú z Jasenice, žiačku 5. ročníka Bilingválneho gymnázia Tomáša Ružičku v Žiline bližšie.
Vaše doterajšie najvýznamnejšie ocenenie z literárnych súťaží ?
- Prvá literárna súťaž, do ktorej som sa zapojila a kde som získala prvýkrát umiestnenie bola O CENU DOMINIKA TATARKU 2013. Bola pre mňa podnecujúca a zároveň bola aj motiváciou ukázať svoju tvorbu ostatným. Zúčastňujem sa na pravidelných čítačkách ako je „Divotvorba" alebo „SPOLU - Soul Dinner & SpodNás" a som súčasťou voľného zoskupenia autorov s názvom Soul Dinner poézia.
Od akého veku sa venujete literatúre autorsky?
- Poézií sa venujem približne tri roky, ale moje prvé literárne pokusy, ktoré boli prozaické, môžem priradiť k posledným ročníkom základnej školy.
Máte alebo mali ste literárne vzory?
- Inšpiráciou bola pre mňa od začiatku najmä beatnická generácia, a to najmä Allen Ginsberg, Gregory Corso či československý beatnik Václav Hrabě, ktorí dokázali i to najšpinavšie zobraziť v čistote. Ďalej napríklad Virgil Teodorescu či Tomas Tranströmer, ktorý mi predstavil dokonalú impresiu v básnickej tvorbe.
Máte obľúbenú myšlienku, ktorá vám pomáha zvládať aj ťažké situácie?
- Nič nie je nemenné / Jedinou istotou je zmena.
Vaša ambícia v tvorbe?
- Moja ambícia v literárnej tvorbe je naďalej a stále hlbšie a intenzívnejšie všímať si malé nedokonalosti a svoje prežívanie, ktoré rada spájam do strof. Taktiež chcem, aby sa moje básne čoraz viac prihovárali ľuďom ich obsahom, aby komunikovali, aby sa v ich symboloch či myšlienkach ktokoľvek odrážal.
Kniha, ktorá vás naposledy výnimočne oslovila?.
- Poviedka Falošný autostop od Milana Kunderu pre jej psychologickú štruktúru a situačné napätie.
Kto vám doteraz najviac pomohol pri rozvoji vášho literárneho talentu?
- Doposiaľ mi najviac pri rozvoji pomohol Matej Trnovec, ktorý je momentálne študentom divadelnej réžie na VŠMU. S ním sme sa skrz poéziu spoznali a spolu sa i navzájom posúvali vzájomným diskutovaním a hodnotením si básní. Taktiež patrí vďaka aj môjmu profesorovi slovenského jazyka a literatúry Martinovi Benikovskému za jeho záujem a ochotu moje básne posúdiť odbornejším a skúsenejším okom.
Ak zbierate námet na vašu prvú knihu, o čom bude?
- Myslím si, že ak si raz vytvorím zbierku, bola by syntézou všetkého, čím som do toho momentu bola a kým som sa stala. Hrala by som sa s obsahom a novšie básne zámerne zamiešavala so starými, a tak by z toho vznikol akýsi kaleidoskop môjho vývinu.
Ktoré literárne súťaže na Slovensku pri rozvoji literárnych talentov považujete za najvýznamnejšie?
- Myslím, že každá literárna odborne hodnotená súťaž, pri ktorej porotcovia precízne posudzujú zaslané práce je pre oceneného autora významná.
O čom sa dnes málo alebo nedostatočne hovorí ?
- O pokore.
Čo želáte Vašim rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa na LSLN 2018 prišli ako ocenení podeliť o svoje skúsenosti?
- Želám im, aby im život neustále ponúkal novú inšpiráciu a tiež aj, aby sa v prípade jej nedostatku príliš netrápili a vybrali sa jej naproti.
K hlavnej cene za poéziu srdečne blahoželáme.
Fotografie Petru Štefancovú zachytili 6. decembra jednak na rozborovom seminári ocenených autorov s porotou v Záhorskej knižnici v Senici a tiež pri vyhlásení výsledkov LSLN 2018 v Základnej umeleckej škole v Senici.
FOTO: MILAN SOUKUP, JÚLIA KUBÍKOVÁ
{gallery}20181207_lsln_stefancova{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.