13-ročná Patrícia Dobošová z Dolnej Súče navštevuje tamojšiu Základnú školu Rudolfa Hečku. Píše od 12 rokov a popri ocenení zo Senice, ktoré si veľmi váži, získala už 1. miesto v literárnej súťaži Európa v škole a 2. miesto v literárnej súťaži Píšem, píšeš, píšeme.
Máš literárne vzory?
- Pre mňa je literárny vzor každý autor, ktorého knihu som prečítala a nejakým spôsobom ma chytil za srdce. Dielo musí byť niečím výnimočné a mať myšlienku. Momentálne je môj najväčší vzor spomedzi autorov Konifera Nivenová. Jej kniha Všetky skvelé miesta ma tak zaujala, že približne posledných 80 strán som prečítala naraz a po dočítaní sa rozplakala. Chcela by som vedieť ľudí takto chytiť za srdce.
Máš svoje krédo, obľúbenú myšlienku, ktorá ti pomáha zvládať aj problémové situácie?
- Nikdy neľutuj, čo si spravil, pretože v tej chvíli si to tak chcel.
Čo by si chcela dosiahnuť svojím štúdiom?
- Som na základnej škole, takže moja ambícia je momentálne dostať sa na strednú školu. O vyšších ambíciách budem premýšľať až na strednej škole.
Tvoj nepremenený literárny sen?
- Napísať kvalitnú knihu s myšlienkou a významom.
Ak zbieraš námet na tvoju prvú knihu, o čom bude?
- Myslím, že to bude žáner takmer isto nejakým spôsobom nadprirodzený a romantický, ale keďže sme na Slovensku, musela by to byť fakt úžasná kniha, aby prešla aj niekde do zahraničia.
Čo želáš rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2017 zapojili?
- Želám im veľa úspechov aj v ďalších súťažiach a chcem, aby si išli za svojimi snami.
O čom sa dnes málo alebo nedostatočne hovorí (ale malo by)?
- Myslím si, že málo sa hovorí o tom, o čom som písala. Samovraždy sú veľmi časté a mám pocit, že napríklad na školách sa o nich nehovorí vôbec, pritom žijeme vo svete, v ktorom sa čím ďalej tým viac stávajú zvyčajnou vecou.
Nazrime ešte do hodnotenia súťažnej prózy Patrície Dobošovej od porotkyne Iris Kopcsayovej:
„Patrícia Dobošová napísala citlivo príbeh šikanovaného dievčaťa, príbeh outsiderky, ktorá nezapadá do kolektívu a nenachádza oporu ani doma – ide o aktuálnu tému a autorka v nej prejavila schopnosť empatie. Je to dobrý spôsob, ako upozorniť na problémy mladej generácie.“
Text a foto: Milan Soukup
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.