19-ročný Martin Krč z Radošoviec sa autorsky venuje literatúre štyri roky. Popri štúdiu na Gymnáziu v Myjave pracuje v Plavárni v Senici. K jeho doterajším najvýznamnejším úspechom v literárnych súťažiach patrí 1. miesto v súťaži National Literary Award za poviedku Don’t dance with gypsy girls. So slovenskými literárnymi súťažami doteraz skúsenosti nemal, no za najvýznamnejšiu spomedzi nich považuje Poviedku.
Čo je tvojou ambíciou ako študenta bilingválneho gymnázia?
- Mojou primárnou ambíciou je pravdepodobne, povedané slovami Marka Twaina, nedovoliť škole, aby stála v ceste môjmu vzdelaniu.
Na ktorých súťažiach ste tohto roku boli úspešný?
- Boli to National literary award - 2. miesto, Language flower - 1. miesto na celoslovenskom kole s hrou The Search for the human beauty a 2. miesto s básňou Sparkling stones.
Čo pre vás znamená laureátstvo v XXXI. ročníku celoštátnej súťaže LSLN 2017?
- Prvý úspech s tvorbou v slovenskom jazyku a samozrejme veľkú radosť.
Vaše literárne vzory (čím sú pre vás inšpiratívni)?
- Sú to napríklad Mika Waltari - hĺbkou tvorby, prácou s emóciami, rozsahom diela, F. M. Dostojevskij - znalosťou ľudskej mysle, Hermann Hesse - atmosférou diel a Oscar Wilde – čarovnosťou.
Máte svoje krédo, ktoré vám pomáha zvládať aj problémové situácie?
- Nesúď človeka, ale jeho skutky. (Nie som si istý, či je to autorská myšlienka, no poznám ju prostredníctvom budhizmu.)
Váš cieľ v literatúre?
- Získať prístup k čitateľom a osloviť ich svojou tvorbou.
Ako ste tohto roku pracovali na sebe, aby ste dosiahli na Literárnej Senici úspech?
- Rozširoval som si obzory, bol som otvorený novým skúsenostiam, svoju prácu som konzultoval s mentorom...
Ktorá kniha vás naposledy výnimočne oslovila a dávate ju do pozornosti aj iným?
- Ivan Vyrypajev - Hry. Je to pre mňa úplne nový literárny aj životný zážitok.
O čie rady ste sa doteraz najčastejšie opierali pri svojom literárnom raste?
- O rady svojho mentora, Timoteja Križku, spisovateľa, fotografa a filmára z Bratislavy.
Ak zbierate námet na vašu prvú knihu (veríte, že raz uzrie svetlo sveta), o čom bude?
- Rád by som začal knihou o súčasnom živote, súčasných problémoch a (prekvapivo) zasadenú do súčasnosti. Chcem, aby bola kniha „slovenská” a aby to z nej bolo cítiť, pretože to je podľa mňa aj jediný spôsob, ako zvýšiť šancu, že osloví aj zahraničného čitateľa. Ak by som mal byť konkrétnejší, bol by to príbeh o konflikte svetského a duchovného spôsobu života, o pokrytectve a špine každého z nich a o klamaní samého seba vyjadreného najmä dialógom.
Čo želáte vašim rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2017 zapojili?
- Aby ich účasť v tejto súťaži povzbudila v písaní, či už sa umiestnia prví, alebo sa neumiestnia vôbec, no najmä, aby sa im darilo písať pravdivo.
O čom sa dnes málo alebo nedostatočne hovorí (ale malo by), je to námet nielen na zamyslenie, a raz ho možno práve vy spracujete?
- O egoizme, ktorý nás systematicky rozdeľuje a odkláňa našu pozornosť opačným smerom, ako je pôvod našich problémov.
Váš tip na reklamný slogan pre LSLN?
- Lebo slová lámu nevedomosť.
Na rozborovom seminári poroty (Pavel Rankov a Iris Kopcsayová) s ocenenými autormi v Záhorskej knižnici v Senici 7. decembra 2017 sa aj Martin Krč dozvedel viac o miere svojho talentu a o tom, kam by sa vo svojej tvorbe mal alebo mohol uberať. Takto jeho súťažné texty komentovala I. Kopcsayová:
„Tento autor poslal do súťaže dva texty: divadelnú hru a poviedku. Poviedka Franz sa mi páčila viac. Hra bola dobre napísaná, pre mňa však trochu bez pointy. Poviedka je napísaná veľmi profesionálne, štylisticky na veľmi dobrej úrovni. Jeden z textov, ktoré sa mi dobre čítali a ničím zásadným ma neiritovali.“
Martin Krč sa okrem iného zdôveril, koho rád číta, a že v najbližšom období sa chce aj pri čítaní obľúbených skôr klasikov a zahraničnej tvorby posunúť aj k čítaniu slovenských i súčasných autorov a literárnych trendov.
Text: Milan Soukup
Foto: Vladimír Holický, Milan Soukup
{gallery}../clanky/lsln2017/krc{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.