14-ročná Ema Slezáková je žiačkou 8. ročníka v Základnej škole Futurum na Kožušníckej ulici v Trenčíne. Čestné uznanie zo Senice je jej prvým ocenením. Príbehy píše rada približne od svojich 8 rokov.„Hoci sa písaniu venujem dlhšie, až tento rok som sa odhodlala zúčastniť sa na literárnej súťaži. Z ceny mám obrovskú radosť, pretože doteraz som si nebola istá, či by sa moje príbehy mohli páčiť čitateľom.“
Ktoré literárne súťaže na Slovensku pri rozvoji literárnych talentov považuješ za najvýznamnejšie?
- Priznám sa, že poznám iba dve súťaže, o ktorých som sa dozvedela od svojej učiteľky slovenského jazyka. Sú to: Literárna Senica Ladislava Novomeského a Detská rozprávková Žilina. Teším sa, že tieto súťaže existujú, lebo mladí autori sa môžu prezentovať a zároveň si môžu overiť, či sú skutočne talentovaní a či by mohli v budúcnosti uspieť v literárnej tvorbe.
Na ktorých súťažiach si bola tohto roku ešte úspešná?
- Umiestnila som sa na 1. mieste v krajskom kole recitačnej súťaže Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Teším sa na Hviezdoslavov Kubín.
Čo pre teba znamená ocenenie zo Senice?
- Znamená pre mňa potvrdenie, že moje príbehy sa môžu páčiť aj inému čitateľovi než mne samej a mojej rodine. Ocenenie ma motivuje písať ďalej a dáva mi odvahu snívať o vlastnej knihe.
Aké sú tvoje literárne vzory?
- Napriek tomu, že sa v písaní venujem próze, mojím vzorom je P. O. Hviezdoslav. Veľmi ma oslovuje vážnosť jeho tvorby, jeho diela sú emotívne a dojímavé.
Máš obľúbenú myšlienku, ktorej uplatnenie v živote ti pomáha zvládať aj problémové situácie?
- Byť šťastným neznamená, že všetko je dokonalé, ale je to umenie tešiť sa zo života napriek jeho nedokonalostiam.
Tvoje ciele súvisiaci so školou?
- Plynule ovládam angličtinu, preto by som ďalších päť rokov rada študovala na bilingválnom gymnáziu Futurum v Trenčíne. V budúcnosti by som sa chcela venovať zvieratám, ale najmä písaniu príbehov.
Tvoj nepremenený literárny sen?
- Mojím snom je vydať vlastnú knihu alebo zbierku príbehov, ktorá si nájde svojich čitateľov.
Skúsiš sa nám predstaviť vtipne použitím slov začínajúcich sa hláskami tvojho mena?
- E: empatická, evidentne energická, M: milý „mimoň“ :-), milovník muziky, A: autor - amatér, anjel (s občasnými pádmi :-)
Ako si tohto roku pracovala na sebe, aby si v Literárnej Senici uspela?
- Prečítala som niekoľko kníh a písala som príbehy.
Ktorá kniha ťa naposledy mimoriadne oslovila?
- Odmalička mám blízko k zvieratám, preto ma zaujala kniha Posledná divočina, odohrávajúca sa v ríši zvierat. Je pre mňa výnimočná opisom pováh zvierat, dramatickým dejom a rozprávačským umením autora Piersa Tordaya. Do pozornosti iným však dávam Bibliu. Je manuálom pre život.
O čie rady si sa doteraz najčastejšie opierala pri svojom literárnom raste?
- O pomoc Moniky Plintovej – mojej mamy.
Aká by bola tvoja literárna vizitka použitím Tuctových 12, pritom „netuctových“ slov?
- Polodievča, položena, ani hlučná, ani nemá, občas milo pomýlená,v kolektíve obľúbená. :-)
Zbieraš už námet na svoju prvú knihu?
- Mohli by to byť príbehy o zvieratách.
Čo želáš rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa zapojili do LSLN 2017?
- Aby nachádzali novú inšpiráciu, aby boli originálni a aby ich diela prinášali radosť – autorom pri písaní a čitateľom pri čítaní.
O čom sa dnes málo alebo nedostatočne hovorí (ale malo by)?
- O utrpení zvierat spôsobenom ľuďmi (vrátane ZOO, cirkusov a pod.).
Vymysli vtipný „reklamný“ slogan pre LSLN, ktorý na celoštátnu autorskú súťaž priláka iných. Musí však byť zo 4 slov začínajúcich sa hláskami L, S, L, N.
- Lebo Slovo Lieči Ničotu.
A ešte – ako hodnotila súťažné práce Emy Slezákovej porotkyňa Iris Kopcsayová?
„Ema Slezáková poslala dve poviedky. Vidím tu inšpiráciu žánrovou literatúrou, resp. fantazijným žánrom, čo však nie je na škodu. Oba príbehy sú naozaj príbehmi v pravom slova zmysle, nie sú len slohovými prácami, ktoré sa pokúšajú neúspešne čosi napodobovať – hodnotím obe jej práce pozitívne, ako schopné zaujať čitateľa, ktorý má tento žáner rád.“
Text: Milan Soukup
Foto: Milan Soukup, Vladimír Holický
{gallery}../clanky/lsln2017/slezakova{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.