3. miesto za prózu v III. kategórii
Pavol Zlatovský je 22-ročný študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, žijúci v Trenčíne. Veľmi si cení ocenenie v súťaži Literárny Zvolen 2014 (čestné uznanie), lebo bolo prvé. Cení si každé uznanie, aj to od blízkych, aj to od porotcov, ktorí majú väčší prehľad a sú kritickejší.
Ako vníma umiestnenie v jubilejnej XXX. LSLN 2016?
Dobrý pocit, že to, čo som napísal, niekto uznal za hodnotné, kvalitné alebo zaujímavé a hodné ocenenia.
Odkedy literárne tvorí?
Asi od pätnástich, ale píšem skôr iba pre seba.
Máte svoje krédo, obľúbenú zásadu či myšlienku, ktorej uplatnenie v živote Vám pomáha zvládať aj problémové situácie?
Verím v Božiu prozreteľnosť, to mi stačí.
Akú ambíciu máte po skončení štúdií?
Študujem odbor prekladateľstvo (taliansky, slovenský jazyk), rád by som v tejto sfére zostal aj pracovať, prípadne v nejakej príbuznej (vo vydavateľstve).
Nepremenený literárny sen?
Vydať knihu. Podávala by môj pohľad na svet, spoločnosť, s ktorým by som sa chcel podeliť a konfrontovať s ostatnými.
Ako ste tohto roku pracovali na sebe, aby ste dosiahli na Literárnej Senici úspech?
Nijak zvláštne, jednoducho si vo voľnom čase niečo napíšem, potom to opravujem, dám prečítať niekomu inému a občas to niekam pošlem.
Koho najradšej čítate?
Zaujímavý je spôsobom akým píše Leopold Lahola napríklad.
Čo želáte rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2016 zapojili a prišli sa podeliť o svoje skúsenosti?
Aby ich tvorba potešovala obyčajných ľudí v ich životoch.
Toľko Pavol Zlatovský. A ako jeho tvorbu vnímala porota? Z poznámok Karola Csibu vyberáme. „Aj v prípade Pavla Zlatovského nepohrdol autor lákaniam už tradičnej prozaickej konfrontácie medzi aktuálnou skutočnosťou a snom (čítaj imagináciou). Zdá sa, že v oboch polohách sa usiluje o čo najcivilnejšiu výpoveď, to dodáva próze modernosť. Je dobré, že sa nebojí rozpracovať viaceré situácie až do maxima, táto snaha mu občas nie veľmi vychádza, no odvaha sa cení...“
Toľko očami poroty. Aj Pavlovi Zlatovskému z Trenčína želáme veľa úspechov v štúdiu i v literárnom koníčku, ktorý sa možno raz preňho stane ozajstnou profesiou alebo poslaním (spisovateľa, prekladateľa alebo vydavateľa) azda aj na náš prospech.
Text: Milan Soukup
Foto: Milan Soukup, Vladimír Holický
{gallery}20161201_lsln/zlatovsky{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.