2. miesto za prózu v III. kategórii
Paulína Čambalová žije v Gbeloch. Tento rok získala bakalársky titul na Univerzite Komenského v Bratislave na Filozofickej fakulte v odbore učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a histórie a pokračuje v štúdiu na magisterskom stupni. V literárnych súťažiach je nováčikom, hoci literatúre sa autorsky venuje už od druhého stupňa na základnej škole, kde istý čas navštevovala novinársky krúžok svojej triednej pani učiteľky Mgr. Eleny Cígerovej. Čo na jej prózach ocenila porota? Z postrehov Karola Csibu vyberáme pár poznámok. „Paulína Čambalová vo svojich prózach ukazuje pomerne široký diapazón spôsobov písania (žánrové, tematické a pod.), čo je optimistickým vkladom do budúcnosti. Otázne je, ktorý z nich si obrazne „prisvojí“ a rozpracuje. Vo všetkých podobách je citeľný úvahový charakter, čo sa sekundárne prejavuje napríklad aj v pomalšom tempe rozprávania. To samotné vnímam ako trpezlivé, so zmyslom pre minuciózne rozpísanie situácií. Oceňujem tiež parodickosť výpovede, ktorá je podávaná čitateľom s mimoriadnym vkusom a empatiou.“
A teraz otázky a odpovede Paulíny Čambalovej. Čo pre vás znamená laureátstvo v jubilejnej XXX. LSLN 2016?
Vzhľadom na to, že je to pre mňa premiéra, čo sa týka účasti vôbec v literárnych súťažiach, považujem laureátstvo v tomto ročníku celoštátnej súťaže LSLN 2016 za veľký osobný úspech. Keďže je tento ročník jubilejný, o to viac si cením svoje umiestnenie sa.
Literárne vzory?
Literárne vzory nemám. Myslím si, že pre začínajúcich autorov je trochu nebezpečné nejaké mať, pretože sa to vždy odrazí v tvorbe. Nechcela by som, aby si moji čitatelia hovorili, že toto sa podobá na toho a toho spisovateľa / dielo.
Vaše ambície po štúdiu?
Dúfam v úspešné ukončenie štúdia na Univerzite Komenského , teda získanie magisterského titulu a následné uplatnenie sa v sfére aspoň nejako súvisiacej s mojím odborom.
Zatiaľ nesplnený literárny sen?
Rada by som raz videla svoju tvorbu v podobe kníh na pultoch kníhkupectiev.
Obľúbený autor?
Nemôžem povedať, že by som bola čitateľsky zameraná len na jedného autora. Medzi moje najobľúbenejšie knihy patrí Majster a Margaréta od M. A. Bulgakova, ale je i mnoho iných – Anna Karenina (L. N. Tolstoj), Láska je len slovo (J. M. Simmel), Mastičkár (T. D. Mostowicz), Vtáky v tŕní (Colleen McCulloughová), Rebeka (Daphne du Maurier), Charlieho malé tajomstvá (Stephen Chbosky)... Počas vysokoškolského štúdia som si obľúbila i poéziu Ivana Kraska, Emila Boleslava Lukáča a Miroslava Válka.
O čie rady ste sa doteraz opierali pri literárnom raste?
Na univerzite som navštevovala seminár zameraný na tvorivé písanie, ktorý vtedy viedla Mgr. Zuzana Šmatláková a momentálne navštevujem seminár Tvorivé písanie pre učiteľov, ktorý vedie doc. PhDr. Věra Eliašová, PhD. Ich rady mi dodali odvahu „vyjsť s kožou na trh“ a pomohli mi rozvíjať svoju kreativitu.
Aká by bola vaša literárna navštívenka charakterizujúc samú seba (v rozsahu Tuctových 12, ale pritom „netuctových“ slov)?
Milujem slovenskú ortografiu, nevšedné príbehy, alternatívnu hudbu a módu 20-tych rokov minulého storočia.
O čom by mala byť vaša prvá vydaná kniha?
Ak by som napísala knihu, mal by to byť príbeh niečím výnimočný, zasadený do prostredia, ktorého reálie poznám, avšak dej by bol zasiahnutý niečím nadprirodzeným.
Čo želáte rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2016 zapojili a prišli sa podeliť o svoje skúsenosti?
Ostatným umiestneným úprimne gratulujem. Pevne verím, že tí čo sa neumiestnili, skúsia šťastie aj na budúci rok a budú na sebe naďalej pracovať.
Blahoželáme.
Text: Milan Soukup
Foto: Milan Soukup, Vladimír Holický
{gallery}20161201_lsln/cambalova{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.