Vo štvrtok 22. júna 2017 sa finále súťaže okresu Senica „Poznaj svoj región“ (po prvýkrát v jej 12-ročnej histórii) uskutočnilo v kultúrnom dome v Hlbokom. Stalo sa tak v Roku Jozefa Miloslava Hurbana (1817-1888) pri 200-ročnici od narodenia osobnosti. Starosta Hlbokého Ing. Miloš Čobrda za spoluorganizátorov ocenil, že práve v obci, kde Hurban prežil 45 najplodnejších rokov svojho života až do svojej smrti (a mal 9 detí), podujatie s Obcou Hlboké uskutočnili Záhorská knižnica v Senici a Miestny odbor Matice slovenskej v Senici. V 3-kolovej súťaži zápolili 4-členné družstvá Sekúľ, Čárov, Dojča, Šaštína-Stráží, Jablonice a III. Základnej školy v Senici. Súťaž moderovala Dominika Klenová a odpovede posudzovali – Ing. Valéria Kubíková, predsedníčka MO Matice slovenskej v Senici (predsedníčka poroty), a ako členky poroty - Vilma Tomášová, pracovníčka Pamätnej izby J. M. Hurbana v Hlbokom, a Mgr. Katarína Soukupová, riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici.
Jednotlivé súťažné tímy reprezentovali: Sekule – Sára Chválová, Michal Kudla, Eliška Kvietková a Jakub Valášek (pripravila ich učiteľka Mgr. Jana Škrabáková), Dojč – Zuzana Čižmárová, Tomáš Hasák, Jana Lajdová a Lujza Škodáčková (pripravila ich Mgr. Ľubica Ušiaková), Čáry – Ema Brandysová, Monika Hamzová, Natália Petrášová a Kristína Rišková (pripravila ich Mgr. Zuzana Cintulová), Šaštín-Stráže – Leonard Komárek, Barbora Kováčová, Katarína Kozánková a Kristián Pribila (pripravil ich učiteľ Martin Baláž), Jablonicu – Simona Hrajnohová, Andrej Jurovatý, Hana Masárová a František Vašek (pripravila ich učiteľka Mgr. Anna Hamerlíková) a III. ZŠ zo Senice – Aneta Božková, Jakub Jankovič, Lucia Mičová a Alexandra Pappová (pripravila ich Mgr. Ľubica Jankovičová).
Deti v súťaži osvedčili vedomosti z histórie, súčasnosti a poznania osobností nášho regiónu. Odpovede v časovom limite, písomný test s alternatívami odpovedí, i viacero napínavých „rozstrelov“ pri rovnosti bodov nakoniec súťaž zdramatizovali. Na prvom mieste sa umiestnili po rozstrelových otázkach deti zo Sekúľ. O druhé a tretie miesto sa bojovalo veľmi dlho medzi deťmi z Dojča a z III. ZŠ zo Senice. „Striebornú“ priečku obsadili Dojčania a „bronzovú“ Seničania. Štvrté miesto patrí súťažiacim zo Šaštína-Stráží, piate Čáranom a šieste Jabloničanom.
Spevom a tancom súťaž v úvode obohatili deti z Hlbokého, ktoré pripravila riaditeľka tamojšej ZŠ Dana Textorová. Starosta Hlbokého priblížil prítomným viaceré aktivity a investície v obci v Roku J. M. Hurbana – napríklad Náučný chodník s 8 zastávkami, obnovu pamätnej fary, rekonštrukciu kostola a ďalšie. Pozval všetkých na 17. septembra 2017, kedy v Hlbokom bude kultúrnymi podujatiami vrcholiť Hurbanov rok. M. Čobrda poukázal na význam života a diela J. M. Hurbana pre národ a Slovensko, lebo sú hodné inšpirovať aj súčasníkov, nielen politikov. Deti v 12. ročníku súťaže „Poznaj svoj región“ osvedčili vedomosti primerane tomu, ako ich k poznaniu histórie Záhoria a osobností Slovenska vedú v školách. Priebeh zápolenia naznačil, že upevňovať národné povedomie, rozvíjať poznanie a pestovať hrdosť na úspechy tých najlepších zo Slovenska – je proces bez konca. V ňom hodno pokračovať i v duchu odkazu J. M. Hurbana.
Súťažiaci, aj ich fanúšikovia z Dojča, si po súťaži mnohé vedomosti z histórie regiónu a Slovenska oživili aj vďaka pani Vilme Tomášovej v Pamätnej izbe J. M. Hurbana v Hlbokom. Starosta M. Čobrda deti previedol obnovenou pamätnou evanjelickou farou, kde Ľudovít Štúr (1815-1856) spolu s Michalom Miloslavom Hodžom (1811-1870) a J. M. Hurbanom urobili dejinné rozhodnutie – uzákoniť spisovnú slovenčinu na základe stredoslovenských nárečí. Kyticu kvetov deti z Dojča položili k Hurbanovej mohyle na tamojšoim cintoríne. Starý hrob s náhrobníkom vybudovali za 850 zlatých z národnej zbierky roku 1892. Novšia Mohyla – dielo architekta Dušana Jurkoviča (1868-1947), odhalili v Hlbokom pri storočnici Hurbanovskej revolúcie (1848/1849) roku 1948.
Text a foto: Milan Soukup
{gallery}20170623_psr{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.