Vo štvrtok 16. marca 2017 predpoludním sa v rámci Týždňa slovenských knižníc uskutočnil v Mestskom kultúrnom stredisku v Senici odborný seminár o Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi pre stredoškolákov. Na spoločnom podujatí Záhorskej knižnice, Záhorskej galérie Jána Mudrocha (ZGJM) v Senici a Záhorského múzea v Skalici riaditeľka ZK Mgr. Katarína Soukupová privítala docentov PhDr. Ivana Mrvu, CSc. – vysokoškolského pedagóga a predsedu Historického ústavu Matice slovenskej a PhDr. Vladimíra Segeša, PhD. z Vojenského historického ústavu z Bratislavy.
Docent V. Segeš priblížil zástoj J. M. Hurbana vo vojenských výpravách meruôsmych rokov a docent I. Mrva sa zaoberal životnými osudmi J. M. Hurbana. Riaditeľ ZGJM PhDr. Štefan Zajíček sa zo zdravotných dôvodov na seminári nezúčastnil. No o jeho tému - Hurban a hurbanovské povstanie meruôsmych rokov vo výtvarnom umení účastníci podujatia neprišli, našli ju (nepriamo) publikovanú v zborníkoch Záhorie – Záhorského múzea v Skalici, ktoré boli na seminári k dispozícii.
V programe odzneli mnohé zaujímavosti týkajúce sa nielen významu nášho regiónu a jeho najvýznamnejších osobností v revolučných rokoch 1848-1849, ale aj v časoch národnostného útlaku po potlačení revolúcie, v Memorandovom hnutí i v období po Rakúsko-Uhorskom vyrovnaní. Z trojice velikánov revolúcie i „krstných otcov“ spisovnej slovenčiny - Ľudovít Štúr (1815-1856), Michal Miloslav Hodža (1811-1870) a Jozef Miloslav Hurban (1817-1888) sa Hurban dožil najvyššieho veku.
Na príklade J. M. Hurbana, jeho života a diela mladí ľudia mohli plasticky vnímať aj vďaka premietnutým fotografiám a dokumentom z archívov, dobovým mapám i výtvarným dielam obzrieť sa výnimočným obdobím našich dejín v rokoch národného sebauvedomenia, boja za sebaurčenie, na ceste k nezávislosti a vlastnej štátnosti.
Na seminári sa zúčastnil i zástupca primátora Senice Ing. Ján Hurban, Ing. Miloš Čobrda - starosta obce Hlboké (kde J. M. Hurban prežil 45 rokov svojho života), i Peter Kozolka – člen Predsedníctva Matice slovenskej.
Na záver seminára riaditeľka ZK v Senici K. Soukupová prednášajúcim poďakovala a auditóriu pripomenula, že už čoskoro – v nedeľu 19. marca 2017 je 200. výročie narodenia Jozefa Miloslava Hurbana, v jeho rodisku v Beckove sa začínajú národné oslavy, a „my sa stretneme na oslavách 17. septembra v Hlbokom.“
Text a foto: Milan Soukup
{gallery}20170317_tsk2{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.