V obradnej sieni Mestského úradu v Senici v utorok 22. novembra 2016 predpoludním ocenili „krištáľovými srdcami“ 11 výnimočných osobností verejného života. Boli medzi nimi spisovatelia, etnograf, lekár, pôrodná asistentka a zdravotná sestra, učiteľ a hudobník, vedec a politik, pedagóg, podnikateľ, reprezentantka práce so zdravotne postihnutými, tréneri karate i tenisu a hovorkyňa...
Ocenenia za zásluhy o rozvoj mesta Senica a prínos v spoločenskom dianí z rúk primátora Mgr. Branislava Grimma prevzali: 75-ročný PhDr. Mojmír Benža, PhD., PhDr. Dušan Čaplovič, DrSc., MUDr. Martin Čulen, Ľubomír Feldek (ospravedlnil sa kvôli ceste do zahraničia), Milan Gál, Hana Gažová, JUDr. Jozef Hílek (ocenenie preberal syn), Ján Majerník, Ján Paška, Otília Vizváryová a Mgr. Viera Barošková.
Mesto si uctilo ocenených nielen za ich pracovné a životné úspechy v rôznych sférach, ale aj za sústavný vzťah k nášmu mestu. I keď mnohí z nich svoje celoživotné zásluhy rozvíjali nielen tu doma, ale na rôznych miestach Slovenska.
Radi zaznamenávame, že medzi vyznamenaných sa dostali aj tí, ktorých knihy nájdeme i v regáloch Záhorskej knižnice v Senici. Sú to naši tohtoroční „okrúhli“ jubilanti. 80-ročný spoluzakladateľ dnes už 30-ročnej a od roku 1996 celoštátnej autorskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského, básnik a prekladateľ, senický rodák Ján Majerník. Tiež básnik., dramatik i publicista a prekladateľ Ľubomír Feldek, tiež čerstvý osemdesiatnik. Časť detstva (1940-1945) prežil v Senici, kde jeho otec pracoval na okresnom súde. Feldekovci v tom čase bývali v jednom dome s Mudrochovcami (maliarom Jánom Mudrochom), v budove, kde dnes sídli Záhorské osvetové stredisko. A medzi knižne publikujúcimi spomedzi ocenených bol i 75-ročný senický rodák Mojmír Benža – vedec i vysokoškolský pedagóg, etnológ sprístupňujúci kultúrne dedičstvo ďalším generáciám. Zo zásluh, ktoré pri jeho mene na radnici spomenuli vyberám aspoň torzo. Podieľal sa na najvýznamnejších projektoch etnologickej vedy na Slovensku v poslednej štvrtine 20. storočia. Jeho Etnografický atlas Slovenska získal v roku 1991 Národnú cenu za vedu a Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska v roku 1995 Cenu Slovenskej akadémie vied a o rok aj Medzinárodnú cenu etnologických a antropologických štúdií udeľovanú Medzinárodným centrom pre etnohistóriu v Palerme. Pri vyjdeni knihy o jubilujúcej Senici roku 1996 bol vedúcim autorského kolektívu jej zostavovateľov.
Mnohí čitatelia aj prostredníctvom tlače, najskôr Hlasu ľudu a dlhé roky i Našej Senice, dôverne poznajú tiež prácu ocenenej novinárky, niekdajšej hovorkyne mesta Mgr. Viery Baroškovej.
Primátor Branislav Grimm prácu navyše svojich povinností u ocenených prirovnal k činu patróna Senice zvečneného na erbe mesta, ktorý sa so žobrákom podelil o svoj plášť. „Právom vám dnes patria slávnostné chvíle, úprimné poďakovania, srdečné blahoželania. Ale i uznanie nielen od nás tu prítomných, ale aj od celej senickej verejnosti za časť vášho srdca pre iných… Aj vy ste sa podelili so svojím časom, schopnosťami, vedomosťami, poznatkami. Váš svet patril aj iným., ktorým ste, podobne ako Svätý Martin, pomohli, rozšírili ich obzor, prispeli ku kvalitnejšiemu životu, umožnili iný pohľad na svet okolo nás.“
Cena je vyjadrením úcty, obdivu k schopnostiam, znalostiam, osobnostným kvalitám i charakteru ocenených. Podčiarkol primátor a do ďalších rokov im zaželal dobré zdravie, spokojnosť, úspechy a rodinnú pohodu. Ocenení sa zapísali do Pamätnej knihy mesta Senica. Hudbou slávnosť spestrili interpretky zo Základnej umeleckej školy v Senici a recitáciou pani Beata Kádeková.
Text a foto: Milan Soukup
{gallery}20161124_srdcia{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.