V utorok 5. júna 2018 v rámci Dní detskej knihy zavítala na besedu do oddelenia pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici spisovateľka, psychologička, filantropka, niekdajšia letuška, mama dvojročnej dcérky a teraz i redaktorka Televízie Bratislava – Kristína Baluchová. O zážitky z lietania, písania, príhodách zo vzduchu z pozemského tuzemského i exotického zahraničného prostredia sa podelila s 19 deťmi zo IV. A, ktoré na stretnutie s ňou prišli s pani učiteľkou Silviou Vidovou z III. Základnej školy v Senici.
Kristína Baluchová – rodáčka z Kežmarku t(am prežila detstvo a absolvovala Gymnázium), potom vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Píše už 10 rokov, z toho takmer 6 rokov bola letuškou. Napísala doteraz 6 kníh, z nich tri pre deti (Lietam v tom tiež – 2011, Let 365 - 2013, Ako kaluže – 2014, Kamoši z vypraného svetra – 2015, Kapitán Padák & Straty a nálezy – 2016, Kapitán Padák & Pašerácka spojka – 2017). Letecké povolanie k ich rodine patrí a pilotom bol aj jej manžel. Jej otec je z Liptova, z Palúdzky, a mama z Topoľčian a stará mama bola sesternicou básnika Milana Rúfusa. Nuž azda aj talent a vlohy na písanie, podobne ako i lásku k lietaniu získala tiež génmi.
Senické deti prišli na besedu pripravené. Veď jej z najnovšej knižky Kapitán Padák & Pašerácka spojka už začali čítať. Mnohých však letecké katastrofy a informácie okolo lietania zaujímajú natoľko, že niektorí štvrtáci netajili, že raz chcú byť pilotmi a štvrtáčky letuškami. Deti už lietadlami leteli do Bulharska, do Dánska, Grécka,Tuniska, do Turecka či do Talianska...O tom, aké jazykové a iné predpoklady a znalosti musí záujemca o letectvo mať, sa deti dozvedeli školáci z prvej ruky...
Letová hladina, turbulencie, činnosť pozemného personálu letísk, čo sa deje na palube počas letu, podobnosť lietadiel s vtákmi, aj o tom sa deti zhovárali počas besedy. Videli model Boing 737, teta spisovateľka, ktorá sama po prvý raz letela až ako 19-ročná, im prečítala zo svojej knižky. A čítal aj Timotej, ktorý sa pilotom chce stať, keďže pri čítaní mal kapitánsku čiapku spisovateľkinho manžela. Isto mal Timo zážitok ako hrom.
Na besede panovala družná otvorená atmosféra,. Padlo veľa zvedavých otázok, ale bolo počuť aj upozornenia detí navzájom, čomu by sa v škole mali venovať viac, ak letectvo chcú spojiť so svojou budúcnosťou. Mnoho potrebných poznatkov napríklad z fyziky a iných predmetov im základná škola ponúkne už ako piatakom. Na nevyhnutných jazykových znalostiach budú musieť pracovať deti aj samé, ak chcú v živote a v profesii obstáť.
Knižky o Kapitánovi Padákovi ilustroval Ondrej Sova. „Prvého Padáka som písala dlhšie, asi tri roky, ale druhého som napísala už za asi rok...“ Zdôverila sa autoka. A deti už vedeli, že tretie pokračovanie napíše „za pol roka“. Zaznela nahlas detská prognóza sprevádzaná smiechom učiteľky, knihovníčok, spisovateľky i detí. Ako sa bude tretie voľné pokračovanie nazývať? „Kapitán Padák & Lietajúce auto“. Hoci deti poznali a videli lietajúce auto v Harry Potterovi, v jej knižke to vraj bude o lietajúcom aute zo Slovenska. Potvrdila Kristína Baluchová.
Prečo začala písať a prečo aj o lietaní? „Keď som bola malá, som veľmi rada čítala. Trávila som veľa času v knižnici mala som rada knihy. Chýbala mi ale knižka o lietajúcom hrdinovi. Keď som pracovala ako letuška, alebo aj neskôr, keď som cestovala po svete, tak som nazbierala veľmi veľa zážitkov. A vravela som si -Tina, to by bolo super, keby sa to mohlo použiť v nejakom príbehu. Pokúsila som sa napísať prvú knižku, tá sa ujala, a tak mi to ostalo...“
Držíme spisovateľke Kristíne Baluchovej palce, aby tak, ako na besede v Záhorskej knižnici v Senici dokázala zaujať tunajších štvrtákov, mali aj v budúcnosti úspech u čitateľov aj ďalšie jej knihy pre deti či pre dospelých.
Text a foto: Milan Soukup
{gallery}20180606_baluchova{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.