Vo fondoch knižníc čitatelia nájdu množstvo posolstiev. Privádzajú nás priamo či nepriamo k šťastiu, k úspechu, ale aj k zdraviu, pohode a spokojnosti. Mnohé z týchto cieľov si zvykneme želať a navzájom žičiť pri vstupe do každého nového roka.
Nazrime do odkazov niekoľkých osobností o šťastí, ktoré nás - čitateľov Záhorskej knižnice v Senici, môžu inšpirovať.
„Pravé šťastie je vždy v našich rukách. Nasleduje za dobrým životom ako tieň za predmetom.“ Odkázal nám ruský spisovateľ, dramatik a filozof Lev Nikolajevič Tolstoj (1828-1910). Jeho osobným lekárom bol od roku 1904 Slovák, rodák z Ružomberka, zároveň publicista a prekladateľ Dušan Makovický (1866-1921). Vďaka postave tohto lekára, ktorého hral český herec Bořivoj Navrátil (1933-2011), sa niektoré scény koprodukčného filmu režiséra Sergeja Gerasimova „Lev Nikolajevič Tolstoj“ (1986) nakrúcali aj na Záhorí. Tu, v podhorí Malých Karpát na Záhorskej nížine, našli filmári v Plaveckom Mikuláši scenériu pre stvárnenie železničnej stanice Astapovo, kde najčítanejší ruský spisovateľ L. N. Tolstoj 20. novembra 1910 dodýchal naposledy.
Iný prístup k hľadaniu šťastia formuloval francúzsky spisovateľ Honoré de Balzac (1799-1850) – vlastným menom Honoré Balssa. Tento zakladateľ realistického románu (predstaviteľ realizmu a romantizmu) sa vyjadril: „Najväčším šťastím človeka je, že môže žiť pre vec, pre ktorú bol ochotný umrieť.“
Do tretice. „Musíme žiť jeden pre druhého, lebo šťastie jednotlivcovo mohutnie tou mierou, ktorou sa množí vôkol neho.“ Zanechal nám ako jeden zo stále živých odkazov rodák z neďalekých Košarísk – spoluzakladateľ prvej Československej republiky - astronóm, diplomat a politik Milan Rastislav Štefánik (1880-1919). 4. mája roku 2019 uplynie už 100 rokov od jeho úmrtia pri leteckom nešťastí. Do knižníc roku 2018 pribudli viaceré nové knihy o tejto významnej osobnosti jedného z najväčších Slovákov. Napríklad - román „Prebijem sa! Štefánik“ (s podtitulom Muž železnej vôle) od slovenského spisovateľa Jozefa Banáša, alebo dve knihy napísané ženami - od Mariany Čengel Solčanskej „Generál Milan Rastislav Štefánik“ a „Lásky M. R. Štefánika“ od Blanky Kovarčíkovej.
Nech je pre vás, priatelia knihy, rok 2019 natoľko šťastný, nakoľko cestu k nemu popísal nemecký básnik a dramatik Christian Friedrich Hebbel (1813-1863) takto: „Kto verí v šťastie, má šťastie.“
Text a foto: Milan Soukup
{gallery}20190101_pf{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.