V stredu 19. septembra 2018 zorganizovala Krajská pobočka Spolku slovenských knihovníkov a knižníc Trnava odbornú exkurziu do Viedne za účasti knihovníkov z Trnavského samosprávneho kraja. Ťažiskom bola návšteva Univerzitnej knižnice Ekonomickej univerzity vo Viedni v druhom viedenskom obvode neďaleko Prátra. Nemenej zaujímavým bolo i spoznanie architektonických, historických a umeleckých výnimočností centra Viedne vrátane odkrytých archeologických vykopávok z čias Rímskej ríše.
Vedúcej exkurzie PhDr. Zuzane Martinkovičovej, riaditeľke Univerzitnej knižnice Trnavskej univerzity pri odbornej časti, prehliadke a spoznávaní jedinečných priestorov a vybavenia Univerzitnej knižnice EU vo Viedni výdatne pomáhali pri výklade najmä rakúski sprievodcovia – Quido Rauscher s kolegom a naši tlmočníci zo Slovenska – Helena Mlejová, Zuzana Nosáľová a Pavol Makovník. V objekte postavenom UK EU vo Viedni roku 2013 obdivuhodne na človeka pôsobila tvorba britskej architektky Zahy Hadidovej (1950-2016), prezývanej aj kráľovnou kriviek v architektúre, autorky projektu budovy, ale aj dokumentačné kapacity objektu, najmodernejšie technológie v stavebníctve, ekológii, pri spracovaní a využívaní vedeckých poznatkov a knižničných informácií a narábaní s nimi.
Dekonštruktivistická architektka Zaha Hadidová, jedna z najosobitejších architektov súčasnosti na svete, navrhla aj projekt Čulenova v Bratislave. Zomrela na infarkt 31. marca 2016.
Ekonomická univerzita vo Viedni bola najskôr súčasťou Technickej univerzity s koreňmi už v roku 1898. Súčasná moderná budova sa nachádza v kampuse, kde sú aj internáty. Snúbi sa v nej nielen úcta k vedomostiam, vzťah k životnému prostrediu a využívaniu alternatívnych zdrojov energií. Dominujú v nej progresívne technológie v procese sústredenia knižničných informácii, elektronizácia v spracovaní a pri využívaní fondov. Naši knihovníci sa zaujímali aj o odborné riešenia problémov a úloh v styku s návštevníkmi knižníc, študentmi, pedagógmi, odborníkmi z ekonomického výskumu, z iných vedeckých oblastí, i z radov verejnosti. Na exkurzii videli aj oddelenie, v ktorom aj nevidiaci čitatelia fond môžu využívať prostredníctvom počítačov vybavených Brailovým písmom.
Exkurzia do Viedne sa uskutočnila v čase, keď si doma na Slovensku pripomíname 170. výročie vzniku prvej revolučnej Slovenskej národnej rady. Prvýkrat sa v našich dejinách prezentovala práve svojím vznikom 16. septembra 1848 vo Viedni a s výpravou dobrovoľníkov sa potom na slovenskom území oficiálne revolučnými aktivitami predstavila v Myjave, kde po prvýkrát zasadala v dome Anny Kolényovej (dnes súčasť Slovenského národného múzea - Múzea SNR v Myjave).
Pri pamiatkach vo Viedni sme si mohli pripomenúť aj cisárovnú Máriu Teréziu, ktorej rodina mala svoje letné sídlo v Holíči. Samotná panovníčka z rodiny Habsburgovcov sa zaslúžila aj o to, že viate piesky na Záhorí sa nepremenili na púšť tým, že na nich dala vysadiť borovicové lesy. Neďaleko sochy Márie Terézie, kde sme si urobili aj spoločnú fotografiu, sme mohli na výstave na veľkoplošných paneloch vidieť aj posun vedeckých informácií a výsledkov výskumu do života ľudstva za posledné storočie.
Vo Viedni knihovníci v centre rakúskeho hlavného mesta spoznali našich susedov za riekou Moravou aj nepriamo. Prostredníctvom vzťahu Rakúšanov k zachovaniu pamiatok, k ekológii, využívaniu požičovní bicyklov pri zdravšom životnom štýle a alternatívnej doprave. Z vtáčej perspektívy mesto na Dunaji mnohí účastníci exkurzie, vrátane knihovníčok zo Záhorskej knižnice v Senici spoznali tiež z veže najvyššej gotickej katedrály v Rakúsku – Dómu Svätého Štefana.
Exkurzia, povedané slovami jedného z našich rakúskych sprievodcov po Univerzitnej knižnici Ekonomickej univerzity, prispela k tomu (čo je aj cieľom našich knihovníkov), aby každý, kto po vzdelaní túži a hľadá k nemu cesty kvôli zdokonaleniu sa a spoločnému prospechu, „užil si spoločnú vášeň pre štúdium“.
Text a foto: Milan Soukup
{gallery}20180921_vieden{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.