II.časť kreatívneho seminára zameraného na tvorivé písanie umeleckých textov zažili v našej knižnici vo štvrtok 29. novembra 2018 dvanásti študenti 8 a 9 ročníka zo Základných škôl v Senici. Pod vedením PhDr. Andrey Koltaiovej, PhD. z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM Trnava sa učili svoje teoretické poznatky spájať s praktickou aplikáciou v texte.
Úvodná jazyková rozcvička, v ktorej študenti súťažili v praktickom používaní synoným, znalosti nárečových slov či frazeologizmov, navodila príjemnú a uvoľnenú atmosféru. Hlavnú časť seminára tvorili praktické kreatívne cvičenia, ktoré na seba priamo nadväzovali, v podstate tvorili základnú osnovu pre vytvorenie záverečného literárneho textu. Základom každého príbehu je postava, prostredie a príbeh. Nosnou témou tohto workshopu bola práve postava. Jednotlivé úlohy sa zameriavali na spôsoby modelovania literárnej postavy najskôr z fyzickej, vonkajšej stránky. Pokračovali sme v možnostiach vykreslenia postavy, využitia statického opisu, v jej budovaní ako fiktívnej osobnosti. Venovali sme sa dialógom, pásmu rozprávača a postáv, priamej reči i dramatickému stupňovaniu zápletky. Na základe toho všetkého sme sa snažili čo najautentickejšie vystihnúť charakter literárnej postavy, prepojiť popis fyzický a povahové vlastnosti. Vysvetlili sme si, čo sú stereotypy, ktoré prvky človek považuje za stereotypné a ako ich použiť či nepoužiť v literatúre. Študenti mali za úlohu vymyslieť vlastný záver a konfrontovať ho s predlohou. Vyvrcholením celého seminára bol autorský príbeh, v centre ktorého stála dostatočne vykreslená postava zasadená do ľubovoľného prostredia. Vznikli nám naozaj nevšedné dramatické zápletky a rôznorodé typy postáv.
Všetky práce sme spoločne rozoberali po obsahovej, ale aj po jazykovej a štylistickej stránke. Ocenení boli nielen autori troch najlepších prác, ale aj ostatní mladí nádejní spisovatelia. Ďakujeme za profesionálne vedenie seminárom PhDr. Andrei Koltaiovej, PhD.
Mgr. Katarína Turanská
{gallery}20181203_praktikum{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.