Cena Literárneho informačného centra za prózu
Zuzana Martišková je stredoškolskou učiteľkou slovenského jazyka a literatúry a výtvarnej výchovy, učí na Gymnáziu v Topoľčanoch, je dlhoročnou dušou Liiterárneho klubu LK TakSi (literárny klub – Topoľčianski aktivisti slovných ideálov). Má za sebou už viac ako 80 ocenení z rôznych súťaží. Cení si všetky, lebo „potešia dušu“.
Čo pre vás znamená ocenenie v jubilejnom ročníku celoštátnej autorskej súťaže LSLN 2016 ?
Veľmi ma potešilo. O to viac, že je to konečne za prózu. Odjakživa vo mne drieme prozaik, ale poetka ho vždy tromfla práve na súťažiach. Teraz sa mi splnil sen, že som konečne porotu zaujala aj tým, čo je mojej literárnej dušičke trochu bližšie.
Spomeňme aspoň vaše tohtoročné úspechy.
Poetická Ľubovňa 2016 – 3. miesto – próza, Cena poroty – poézia, O cenu Slovenského učeného tovaryšstva (SUT) 2016 – 3. miesto – poézia, čestné uznanie – próza, Literárna cena Čakanky 2016 – 1. miesto – próza, 1. miesto – poézia, Odkaz Kataríny Brustleovej 2016 – 1. miesto – próza, kategória C, Literárna Villa Zerna – 1. miesto – poézia, Cena LK POEMA – próza, Poetický Púchov 2016 – Cena riaditeľky CVČ Včielka Púchov, Cena o najlepšiu poviedku pre deti PERFEKT 2016- finalista súťaže, Ihnátove Hanušovce 2016 – Hlavná cena, Petržalské súzvuky Ferka Urbánka 2016 – 3. miesto poézia, čestné uznanie próza, O dúhovú lampu krajiny zázračno 2016 – čestné uznanie, Jurinova jeseň 2016 – čestné uznanie poézia, čestné uznanie próza.
Ktoré literárne súťaže na Slovensku pri vyhľadávaní, podpore a rozvoji literárnych talentov považujete za najvýznamnejšie?
Každá súťaž má niečo, čím osloví. Ja si vážim najmä tie, kde okrem ocenenia usporiadatelia pripravia bohatý sprievodný program, workshopy, rozbory a podobne. Posedenia s priateľmi, po toľkých rokoch „vymetania“ vyhodnotení potešia vždy rovnako, ak nie viac, pretože sa z nás tí priatelia postupne stávajú a naše rady sa utešene rozširujú.
Od akého veku sa venujete literatúre autorsky?
Začala som na ZŠ, prvé nesmelé poetické pokusy priveľmi ovplyvnené dobou, ktoré čítala iba moja slovenčinárka. Potom pokusy na strednej určené len pre dve isté oči. Na VŠ posilnená teóriou literatúry som už skúsila aj súťažiť. Práve LSLN bola jednou z prvých súťaží, kde som aj uspela. Niekoľkokrát. Po škole som si užívala poetiku manželstva a materstva a návratom do práce sa vrátilo aj obdobie literárnych „znovupokusov“ a súťaží. Ja aj deti pod mojím vedením.
Máte, alebo mali ste, nejaké literárne vzory?
Paradoxne sú mojimi vzormi v poslednom čase básnici. Z tých starších V.Nezval, P.U.Oliva z tých súčasných sa mi páči kolegyňa z klubu Gabika Grznárová. Nedávno ma zaujala mladá poetka Ema Malíšková. Mám rada, klasiku s moderným nádychom. Poéziu všedného dňa aj originalitu v metaforách, ktoré nie sú násilné, ale prirodzené, len akoby náhodou novoobjavené.
Aké je vaše krédo, obľúbená zásadu či myšlienku, ktorej uplatnenie v živote vám pomáha zvládať aj problémové situácie?
Už celé roky je to pán Balzac: „Ten, kto je spokojný sám so sebou, nemá dobrý vkus.“ Ale každý deň nájdem aj niečo nové. Dnes napríklad krásnu myšlienku, ktorú si rada osvojím pedantnejšie, než doteraz: „Keď zbadáš priateľa bez úsmevu, daruj mu ten svoj.“
Aké sú vaše ďalšie profesijné želania či ambície?
Som učiteľ. Musím študovať stále. Žiaľ, málokedy to, čo naozaj chcem a čo ma aj obohatí. Naháňanie kreditov (a podobne) ma ubíja a oberá o cenný čas. Priala by som si môcť viac študovať a prezentovať žiakom literatúru, ale tendencie v školskom vzdelávacom programe sú opačné...
Váš doteraz nepremenený literárny sen?
Uspieť s prózou. V budúcnosti možno aj u širšieho okruhu čitateľov. Ešte chvíľu počkám vo svojej ulite a potom už možno konečne vydám svoju prvú knižku. Mala by byť pre deti a mládež.
Ako by ste sa nám predstavili, ak by ste to mali urobiť slovami, začínajúcimi sa hláskami vášho mena?
Zatajená Ulita Zakázaných Asociácií Nevydanej Autorky
Ako ste tohto roku na sebe pracovali, aby ste dosiahli úspech na Literárnej Senici?
Písala som. Denne. Skúsila niečo nové a ponúkla úryvok porote. Asi zaujal…
Koho najradšej čítate?
Výnimočne ma neoslovuje jeden –dvaja konkrétni autori, skôr konkrétne práce, dokonca, kacírsky, aj v tých len konkrétne miesta. Také tie, ktoré sa vás dotknú. Potom sa prichytím pri tom, že vykrádam a skúšam niečo podobné…
O čie rady ste sa doteraz najčastejšie opierali pri svojom literárnom raste?
Opieram sa o tie ukradnutné momenty a dúfam, že nebudú jediné dobré a povšimnutiahodné v mojom vlastnom diele, kde ich drzo osadím, ako kamienok do mozaiky.
Zbierate už námet na vašu prvú knihu?
Priznávam, zbieram. Rada by som napísala knihu z nášho stredoškolského prostredia, dokonca konkrétneho gymnaziálneho a topoľčianskeho tak, aby som nemusela skrývať ľudí za pseudonymy a miesta a ani udalosti zmatňovať či zahmlievať. Bude to asi chcieť veľa odvahy predtým a najmä potom…
Čo úprimne želáte vašim rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2016 zapojili a prišli sa s nami podeliť o svoje skúsenosti?
Som rada každej literárnej a tvorivej duši. Teší ma, že vďaka týmto, najmä mladým ľuďom, čo nezanevreli na literatúru, vďaka organizátorom, usporiadateľom súťaží a následných vyhodnotení tvoríme my všetci spoločne niečo, čo možno nepohýbe celým telom sveta, ale srdca sa istotne dotkne! Prajem všetkým, nech sa im nikdy neroztrasú ruky, nemusia sa skrývať za chrbtami ani nečinne visieť po bokoch, ale nech sú pripravené dotýkať sa a prenášať túto energiu ďalej…
Vymyslite vtipný „reklamný“ slogan, ktorý by na celoštátnu autorskú súťaž dokázal prilákať iných (iba 4-slovný, slová sa musia začínať hláskami L, S, L, N).
LEN SA LITERATÚRY NEBÁŤ…
Text a foto: Milan Soukup
{gallery}20161201_lsln/martiskova{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.