Hoci je Záhorie jediným slovenským regiónom ležiacim za Karpatským oblúkom, dal celému Slovensku nielen mnohé výnimočné osobnosti výtvarníkov (Ferdiš Kostka, Jozef Kostka, Ján Mudroch, Ján Želibský, Albín Brunovský a iní), ale štyria jubilanti, ktorých okrúhle jubileá si pripomíname v prvej polovici júla, sú velikánmi i v hudbe, kníhtlači na poli národnom a v literatúre. Sú nimi s rodiskom alebo pôsobiskom na Záhorí - Juraj Pavlín Bajan (1721-1792), Jozef Škarnicel (1804-1877), Andrej Radlinský (1817-1879), Ľudo Zúbek (1907-1969).
Juraj Pavlín Bajan, rodák z Vrádišťa (12. apríla 1721), vlastným menom Józef Ambrus Bacherík, františkánsky kňaz, organista a hudobný skladateľ patrí k predchodcom zakladateľov slovenskej národnej hudby. Vyrastal v Skalici, kde vzdelanie v speve a hudbe získal u jezuitov. V kláštoroch v Jágri, Vacove a Leviciach študoval filozofiu a teológiu. Roku 1740 v kláštore v Pruskom dostal rehoľné meno Pavlín. Za kňaza ho roku 1746 vysvätili v Trnave. Pôsobil v Hlohovci, Beckove a Skalici, kde zomrel 15. júla 1792 pred 225 rokmi. Jeho hudobnú tvorbu ovplyvnil slovenský aj moravský folklór. Popri viacerých zväzkoch latinských omší, slovenských chrámových piesní, zostavil aj dva spevníky – Beckovský (1758) a Skalický (1783). Patrí k významným predstaviteľom slovenského hudobného baroka.
Skalický rodák Jozef Škarnicel (12. augusta 1804 – 1. júla 1877) bol principálom kníhtlačiarne v meste v jej zlatom veku medzi rokmi 1850-1877, čítame v knihe PhDr. Petra Brezinu „350-ročná historia kníhtlače v Skalici“ s podtitulom (Jezuiti, Škarniclovci, Teslíkovci, Západoslovenské tlačiarne Skalica). Pri jej „krste“ sme boli 13. novembra 2015. Reprezentatívna publikácia približuje produkciu kníh, ktorými sa zo Skalice šírilo vzdelanie, ale aj osobnosti a rody, stojace za kníhlačou, reprezentujúce jej vývoj, modernizáciu, i zástoj knižnej produkcie v časoch rozvoja národného povedomia, i vtedy, keď iba vďaka odvahe jednotlivca mohli knihy pomôcť i v čase národnostného útlaku. Nuž aj éra kníhtlačiarne za Jozefa Škarnicla dostala prívlastok „zlatá“. Príležitostné tlače, periodiká, monografie, náučná literatúra i beletria popredných bernolákovcov, štúrovského hnutia, kalendáre Spolku svätého Vojtecha v Trnave, časopisy a kalendáre Matice slovenskej v období po jej zatvorení (1875) – to je iba pár čriepkov z mozaiky o prínose J. Škarnicla (1804-1877) pre našu históriu i súčasnosť. V sobotu 1. júla 2017 uplynulo od smrti Jozefa Škarnicla práve 140 rokov.
Aj Andrej Radlinský (8. júla 1817 v Dolnom Kubíne - 26. apríla 1879 v Kútoch) poznal dôverne skalickú kníhtlačiareň. Svojím pôsobením a tvorbou bol totiž i „producentom,“ zadávateľom tlače, podporovateľom autorov kníh a časopisov, ktoré vyšli v škarniclovskej tlačiarni. Rodák z Oravy gymnaziálne štúdia absolvoval v Ružomberku, Kremnici a Budíne. Filozofiu študoval v Oláhovom seminári v Trnave a v Bratislave, katolícku teológiu na Pázmáneu vo Viedni. Doktorát z filozofie dostal roku 1841 vysvätili ho za kňaza. Bol jazykovedcom, pedagógom, redaktorom, vydavateľom, náboženským spisovateľom, spoluzakladateľom Matice slovenskej a Spolku svätého Vojtecha. V období po revolúcii v rokoch 1848/1849 s Danielom Gabrielom Lichardom a Jonášom Záborským vystupoval v skupine „staroslovákov“ združenej vôkol Jána Kollára (1793-1852). Kým a akým Andrej Ľudovít Radlinský bol a čo znamenal aj pre Záhorie a Slovensko? Pri 200-ročnici od narodenia osobnosti serióznu odpoveď na túto otázku ponúkne nasledujúci víkend v Kútoch. Rímskokatolícka cirkev s farnosťou a Obcou Kúty, Spolkom svätého Vojtecha v Trnave, Trnavským samosprávnym krajom ako zriaďovateľom Záhorského múzea v Skalici a s Miestnym odborom Matice slovenskej v Kútoch na 8. a 9. júla pripravili oslavy. V sobotu od 13.30 do 15.30 tam bude odborný seminár „Farnosť Kúty a Andrej Radlinský.“ Vystúpia na ňom renomovaní vedci, historici a vysokoškolskí pedagógovia ako profesor PhDr. Róbert Letz, PhD., docent PhDr. Ivan Mrva, CSc., tiež PhDr. Viera Drahošová, PhDr. Richard Drška, Mgr. Martin Hoferka, Th.D., zo Záhorského múzea v Skalici. Od pol piatej popoludní bude Slávnostná akadémia Základnej školy Andreja Radlinského spojená s výstavou ručných prác žiakov. V nedeľu 9. júla od 10.30 bude slávnostnú svätú omšu celebrovať arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Po nej si osobnosť uctia pri jeho hrobe a posvätenia a otvorenie Pamätnej izby Andreja Radlinského v Kútoch bude na programe o pol jednej popoludní.
Najmladšou osobnosťou z nášho júlového výberu je spisovateľ – prozaik, publicista a prekladateľ Ľudo Zúbek (12. júla 1907 Malacky – 23. júna 1969 Bratislava). V rodine Zúbkovcov bol najstarším z deviatich detí. V Malackách chodil do ľudovej i do meštianskej školy. Maturoval na Obchodnej akadémii v Bratislave a stal sa bankovým úradníkom v Bratislave, v rodisku, v Skalici, Zohore, Hlohovci a Piešťanoch. V rokoch 1932-1946 pracoval v Slovenskom rozhlase, 1946-1947 na Povereníctve informácií. Roku 1947 sa stal riaditeľom novovzniknutého Vydavateľstva Tatran a v období 1948-1956 bol jeho vedúcim redaktorom. Zo zdravotných dôvodov potom zo zamestnaneckého pomeru odišiel a do svojej predčasnej smrti bol spisovateľom v slobodnom povolaní. Prekladal z češtiny a maďarčiny, bol tvorcom slovenského historického biografického románu a mal zásluhy o rozvoj rozhlasových hier pre deti i pre dospelých. Roku 1967 ho poctili titulom zaslúžilý umelec. Knižná produkcia, ktorá po ňom zostala v našich knižniciach, je jasným dôkazom, že Ľudo (Ľudovít) Zúbek, rodák zo Záhoria, je ďalšou z osobností, ktoré v júlovom historickom kalendári žiaria jasným svetlom dodnes. Od jeho narodenia uplynie 12. júla už 110 rokov.
Text a foto: Milan Soukup
{gallery}20170703_jubilanti{/gallery}
Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:
Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:
Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.
Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.
(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).
Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.
Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.
Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.
Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.
V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.
Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.