Dni detskej knihy - Tvorivé čítanie s lesným pedagógom Ľudovitom Šurinom

V pondelok  5. júna 2017 od 11. hodiny sa v oddelení pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici predstavil  tretiakom zo Základnej školy na Komenského ulici v Senici v rámci Dní detskej knihy (a zároveň v projekte Celé Slovensko číta deťom) najstarší lesný pedagóg, autor siedmich kníh, 80-ročný Ľudovít Šurina.

Priesady ihličnanov, ďalekohľady, výbava poľovníka, trofeje raticovej zveri, zhody, i vábničky, časopisy a knihy o prírode a lese zvlášť, a najmä životné skúsenosti lesníka – to všetko boli jednak rekvizity, pomôcky, ale aj  plody jeho tvorivého života, s ktorými sa deťom v knižnici zdôveril a predstavil.
Deti spolu s učiteľkou Mgr. Zuzanou Návratovou boli pozornými poslucháčmi zanieteného rozprávania. V Šajdíkových Humenciach žijúci autor mal stále naporúdzi nielen veľa zážitkov, ale aj rady pre deti, ako žiť s prírodou v symbióze. Ako s ňou vychádzať vo vzájomnom pochopení a s láskou.
Za 20 rokov vyšlo Ľudovítovi Šurinovi 7 kníh. Prvú – Ako šumí les – vydal roku 1998. A tá najbližšia, už napísaná, ale ešte nevydaná, ak sa na ňu podarí nájsť prostriedky a vydavateľa, má už jasné kontúry i obsah. Bude symbolickým pokračovaním jeho dvoch kníh  s názvami Les plný snov a Les plný rozprávok. A chce ňou zavŕšiť trilógiu s názvom Les plný lásky.
Vo svete, v USA rastú aj stromy sekvoje, popod ktorými ako cez tunel prejde i autobus. Kým u nás zo semiačka šišky vyrastie robustná jedľa či smrek, uplynie aj 80 rokov. Deti videli na príklade trofeje srnca, alebo zhodov daniela, ako dokáže aj lesník či poľovník odhadnúť vek zveri. Tretiaci počúvali i príbehy s lesníkovými poľovníckymi psíkmi. Zahrali sa s ďalekohľadmi, spýtali sa, čo o lese, zveri, vtákoch či rybách nevedeli a chceli sa dozvedieť. Ľudovít Šurina si zaspomínal na 65-ročné obdobie odvtedy, ako sa rozhodol stať lesníkom. „Narodil som sa pod Babou (v Perneku), meštianku som vychodil v Kuchyni a slúžim pod Pannou Máriou (v Šaštíne).“ Kedysi vtipne napísal v životopise.
Dnes je najstarším aktívnym lesným pedagógom u nás. Neúnavne a rád chodí medzi deti a mládež, aby semiačko poznania prírody klíčilo v mládeži a vzrástlo natoľko, aby aj v dospelosti sme s prírodou žili v zhode a láske.
Na stretnutí v Záhorskej knižnici  si deti zo Senice zopakovali i dôležité zásady, ktoré v lese treba dodržať, aby sa zachoval a rozvíjal v čo najlepšej kondícii. „Hovor, ako si šepkajú  (stromy – dodali deti zborovo), smej sa ako (žblnkoce potôčik), počúvaj ako (srnka), pozoruj ako (jastrab), mysli ako (dieťa) a chovaj sa ako junák...“ Bez lesa by sme nemohli žiť. Zopakoval 80-ročný lesný pedagóg Ľudovít Šurina 9-ročným ratolestiam. Svoje životné poznanie a skúsenosť, ktorú neúnavne a rád odovzdáva iným, priblížil aj úryvkom zo svojej tvorby. Kiež by takých priateľov lesa a propagátorov lásky k prírode bolo medzi nami čo najviac.

{gallery}20170606_ddk_surina{/gallery}