Odporúčame

TIP NA DOBRÚ KNIHU

Zvedavé otázky a odpovede Zvieratá

Máte kopu zvedavých otázok? Táto kniha je plná odpovedí!

Zelyk, Iryna: Kto je rýchlejší?

Obrazová knižka pomocou silného a krásneho príbehu, ktorý popisu [ ... ]

Kessler, Liz: Emily Windsnapová a príšera z hlbín

Nový domov Emily Windsnapovej je priam dokonalý. Lenže pod hladinou [ ... ]

Swansonová, Ann: Joga

Podrobne spoznajte fyziológiu kľúčových jogových pozícií a zvl [ ... ]

Kalendár podujatí

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

XXXII. LITERÁRNA SENICA LADISLAVA NOVOMESKÉHO 2018 - Kristián Lazarčík - 3. miesto v II. kategórii za poéziu

„Ako začiatok abecedy vzťahu vyznievajú štyri básne Kristiána Lazarčíka, označené A, B, C, D. Ponorne zvláštnym spôsobom hovoria o prvých skúsenostiach s medziľudskými vzťahmi, vrátane erotických.

Sú kryté nielen úprimnosťou, ale intelektuálnym zastieraním rozpakov a intenzívnych emocionálnych pocitov...Nie sú to výlevy citov, ani intelektuálne šibrinkovanie, ale pokus o jednotu rozumu a citu v nezávidenia hodnom položení takejto skúsenosti….“ Vybrali sme z hodnotenia Kristiánových súťažných prác od poetky Dany Podrackej. Kristán Lazarčík z Piešťan je študentom 4. ročníka Strednej odbornej školy v Hlohovci a členom Literárneho klubu TakSi. Z doterajších ocenení si najviac váži - Literárny Zvolen 2017 – 1. miesto (próza), OrbisPictus Istropolitana – Slovo 2017 – absolútny víťaz (próza), Píšeš? Píšem! – divadelná inscenácia poviedky v Srbsku. A pri rozvoji talentov si cení viaceré - Medziriadky (mladí autori tu majú príležitosť spoznať sa medzi sebou a zároveň konzultovať svoje práce so zabehnutými poetmi a prozaikmi), Píšeš? Píšem!, Literárna Senica Ladislava Novomeského, Básne, Poviedka, Cena Rudolfa Fabryho, Slovo, Gorazdov literárny Prešov, Jašíkové Kysuce a moja „rodinná záležitosť“ Topolčianske textobranie. Dnes 19-ročný Kristián síce píše od deviatich rokov, no verejnosti svoju tvorbu odhalil až ako 17-ročný.

Kde si prevzal ocenenia iba tohto roku?
- Píšeš? Píšem! (1. a 3. miesto poézia; 1. miesto próza (bola divadelne zinscenovaná), ocenenie za filmový scenár), Slovo 2017 (Absolútny víťaz a 2. miesto – próza), Poetická Ľubovňa (Cena Ľubovnianskeho literárneho klubu – poézia), Múdra príroda (Mimoriadna cena poroty za poetické vyjadrenie premien v prírode – próza), Florinova jar 2018 (3. miesto poézia), O cenu slovenského učeného tovarišstva (Čestné uznanie – poézia), Literárna Villa Zerna 2018 (3. miesto – poézia), Ružomberská trojruža (Čestné uznanie za poéziu), Odkaz Karolíny Brüstleovej (2. miesto – próza), Literárna cena Čakanky (2. miesto próza), Literárna jar Ondreja Čiliaka (poézia), Novomeského Nitra 2018 (1. miesto poézia, Cena primátora – poézia), Literárny Kežmarok 2018 (2. miesto próza), Ihnátove Hanušovce 2018, Topoľčianske textobranie (3. miesto próza), O dúhovú lampu z krajiny Zázračno (3. miesto próza), Cena Ľubomíra Feldeka (1. prémia próza), Škultétyho rečňovanky (3. miesto poézia), Gerbócova literárna Snina (2. miesto poézia) a prišla pozvánka aj z Gorazdovho literárneho Prešova. Umiestnenie sa dozviem až o niečo neskôr.

Máš literárne vzory?
- Páči sa mi poézia Márie Ferenčuhovej a objavil som čaro aj v poslednej zbierke básní Daniela Heviera. Z prózy momentálne obľubujem bláznivosť Veroniky Šikulovej a Dušana Dušeka.

Myšlienka, ktorá ti pomáha zvládať aj ťažké situácie?
- Momentálne sú to slová Guillaumea Apollinaireho, ktoré mi len nedávno poslala blízka známa: „Poďte na okraj. Nemôžeme. Bojíme sa. Poďte na okraj. Nemôžeme. Spadneme! Poďte na okraj. A oni šli. A on ich postrčil. A oni leteli.“ Vedela presne o čom a prečo.

Výhľady po skončení štúdia?
- Študujem propagačnú grafiku, no zaujímam sa o štúdium scenáristiky na VŠMU. Zúčastnil som sa konzultácií aj workshopu, dnes som konečne vyplnil prihlášku (neverili by ste, aké komplikované občas dokáže byť vypĺňanie prihlášky na výšku) a uvidíme. V každom prípade mám rád vo svojom živote pohyb. Bez neho neviem existovať.

Literárne sny?
- Byť slávnym spisovateľom! Vo svojej tvorbe odhaľujem svoju dušu. Známa, ktorá mi poslala slová pána Apollinaireho, je tou, ktorá mi raz povedala, že v autenticite je sila a krása. Byť skutočným znamená byť. A to je cenné. Môžem byť pán Veľký a môžem byť nikto. Môžem byť...posvätné slová. Som.

Skúsiš sa nám predstaviť použijúc slová začínajúce sa hláskami tvojho mena a priezviska?
- KRISTIÁN LAZARČÍK – Krásne Riskantne Istý S Tými Istými Analógovými Nánosmi Labutích A Zázračne Akordných Rúk Cítiacich Inú Krásu... (toto je neseriózne, prosím Vás, haha! :D )

Pokus o charakteristiku netuctovými slovami?
- Melancholický, empatický, emocionálny, sentimentálny, opúšťajúci sa, bláznivý, papuľnatý, drzý, úprimný, kreatívne sa snažiac zmýšľať, žijúci, existujúci, excentrický (tomu neverím!), dýchajúci a predovšetkým svoj.

Kniha, ktorá ťa v poslednom období oslovila?
- Budúcnosť na predaj od Martina Kasardu. Tá zvláštna komunikácia autora s čitateľom... Dokázal mi na tvári vyvolať také tie úškľabky, ktoré sa inak objavia iba v spoločnosti veľmi charizmatického človeka. To oceňujem.

Kto ti doteraz najviac pomohol literárne rásť?
- Som samouk. A zároveň mi pomáha celé moje okolie. Podporujú ma profesori na škole, pani profesorka triedna PeaDr. Anna Dědová a profesorka Mgr. Radoslava Hrabovská, skvelá výtvarná umelkyňa a žena, ktorá vystavovala už aj v zahraničí. Sú ženami a matkami a v tých ťažších obdobiach mi jedna i druhá boli veľkou oporou. Zároveň ma v tvorbe podporujú aj rodinní príslušníci ako otec („rob čo ťa baví, mne ako tvojmu tatkovi to robí dobre na duši a ešte keď sa s tým môžem v práci pochváliť kolegom...“), babka, dokonca aj mama (to sme my, naša rodina, cieľavedome si ideme za svojím, tvrdou prácou a podrezanými jazykmi“). Potom aj priatelia („za chvíľu budeme obchodovať s tvojimi podpis kartami, haha!“) ale i ľudia... ktorí... vášmu srdcu zarezonujú inak. Tou inou láskou. (Choďte si za tým, čo cítite. Robte to. Buďte sám sebou a hlavne buďte autentický. V tom sa skrýva tá sila. Tá krása. – Katarína Haringová). A ešte láskou mileneckou: k: nie o každom píšem básne. o tebe som napísal. pozri. A títo ľudia zrazu moju náklonnosť pochopia na novej úrovni. Je to zázrak :-) No a všimol som si a dopočul som sa, že pán Peter Karpinský a pán Daniel Hevier pre moju tvorbu majú špeciálnu slabosť, čo ma mimoriadne teší. Očariť mužov, ktorí v slovenskej literatúre pôsobia už ako klasici vo mne vyvoláva ten zvláštny sebavedomo-šteklivo-lolitovský pocit alá: „tak Vás, páni, som skutočne svojou dušou dostal do kolien? V skutočnosti je to však iba číra radosť, potešenie a pocta.“

Ak zbieraš námety na svoju porvú knihu, o čom bude?
- Slovensko. Detstvo a dospievanie. Ja. Kniha o mne a zároveň o všetkých okolo. Ja som len malá čiastočka v týchto príbehoch. A zároveň pozorovateľ. O svojom živote. Každé vnímanie je špeciálne, iné. Toto je moje. A to vaše? Tak sem s ním.

O čom sa nedostatočne hovorí, ale malo by?
- Napísal by som: homosexualita, ale to by bol predsudok. Málo sa rozpráva o emóciách. Andrea Bodingerová povedala: „Ľudia sa neradi dívajú na Váš smútok, pretože im to zrkadlí ich vlastné slabosti.“ Sú to slová s ktorými nemôžem inak než súhlasiť. Je to tak.

Čo želáš rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa na LSLN 2018 prišli ako ocenení podeliť o svoje skúsenosti?
- Nič. Neželám im nič, aby to neznelo vnucujúco a zároveň všetko len to dobré. Píšte ak vás to baví. Píšte ako to cítite – od srdca, z duše. Píšte. Vylejte sa. Rozplačte sa. Dajte to všetko von, pustite to do sveta, pretože v tom sa dejú oveľa horšie veci. Popustite svoje slzy a trápenia, svoje lásky a radosti, svoju obyčajnú všednosť, tú každodennú, pretože tá je zamilovaniahodná. Nechajte ma aby som sa zamiloval.

Fotografie zachytili Kristiána Lazarčíka 6. decembra na rozborovom seminári s porotou v Záhorskej knižnici v Senici a pri odovzdávaní ocenení v Základnej umeleckej škole v Senici.

FOTO: MILAN SOUKUP, JÚLIA KUBÍKOVÁ

 

Počítadlo prístupov

DnesDnes39
VčeraVčera229
Tento týždeňTento týždeň268
Tento mesiacTento mesiac6020
SpoluSpolu1271233
?
UNKNOWN

Výpožičná doba

Senica 

 
Pondelok      8.00  -  18.00 h
Utorok    8.00  -  18.00 h
Streda  12.00  -  18.00 h
Štvrtok    8.00  -  18.00 h
Piatok             8.00  -  18.00 h
Sobota    8.00  -  12.00 h *
*okrem odd. pre deti a mládež  
   

pobočka Čáčov 

 
Utorok      15.00  -  20.00 h
Piatok      15.00  -  20.00 h

Kontakt

Záhorská knižnica
Vajanského 28
905 01 Senica
 
odd. beletrie 034/654 3780
odd. odbornej literatúry 034/651 2710
Viac kontaktov nájdete TU.

atis_2019