Odporúčame

TIP NA DOBRÚ KNIHU

Zvedavé otázky a odpovede Zvieratá

Máte kopu zvedavých otázok? Táto kniha je plná odpovedí!

Zelyk, Iryna: Kto je rýchlejší?

Obrazová knižka pomocou silného a krásneho príbehu, ktorý popisu [ ... ]

Kessler, Liz: Emily Windsnapová a príšera z hlbín

Nový domov Emily Windsnapovej je priam dokonalý. Lenže pod hladinou [ ... ]

Swansonová, Ann: Joga

Podrobne spoznajte fyziológiu kľúčových jogových pozícií a zvl [ ... ]

Kalendár podujatí

pon uto str štv pia sob ned

Na slovenskej strane Moravy

Prvý augustový víkend patril poézii. Senica a Smrdáky hostili 32 básnikov, účastníkov 8. ročníka medzinárodného poetického festivalu Po stranách Moravy. Zastúpenie mali Čechy, Morava, Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rumunsko a Bulharsko. Festival sa koná každoročne, a to striedavo na Slovensku a na Morave. Naša Záhorská knižnica je jedným zo spoluorganizátorov podujatia.

Slávnostné zahájenie festivalu s názvom Vítame Vás v Senici sa uskutočnilo v Záhorskej galérii. V príjemnej atmosfére predstavili svoju tvorbu zahraniční účastníci festivalu, o hudobné vstupy sa postarali Viera Šusteková a Peter Kavický. Vo večerných hodinách, tentoraz už bez publika, absolvovali účastníci podujatie s názvom Chceme Ťa spoznať.

V sobotu zavítala celá literárna spoločnosť do Sobotišťa. Po privítaní starostom obce nasledovala prehliadka Družstevného múzea Samuela Jurkoviča a Habánskeho dvora. Účastníci netajili po prehliadke spokojnosť - dozvedeli sa mnoho zaujímavých informácií o histórii a živote v tomto kraji.

Po obede sa už naplno rozbehla literárna časť festivalu. Niektorí autori pokračovali vystúpením v ďalšom zo senických domov sociálnych služieb (prvé prebehlo ešte v piatok), iní bojovali bez ostria noža v programu s názvom Rozstrel.

Hlavnému bodu programu Galavečeru pre Smrdáky a kúpeľných hostí bola vyhradená sobota podvečer. Všetci zúčastnení predniesli ukážky zo svojej básnickej tvorby. Program moderovala metodička Záhorskej knižnice Andrea Sadloňová, hovorené slovo prekladali príjemnou hudbou dvaja účastníci festivalu, pani Beáta Kuracinová -Vargová a pán Aleš Novák. Tvorivá atmosféra pokračovala až do noci podnetnou diskusiou.

Tí, ktorí sa v nedeľu neponáhľali domov, sa mohli zúčastniť Poetickej šou v Malom amfiteátri pri Dome kultúry. Mesto Senica ponúklo literátom prvý raz možnosť prezentovať sa na verejnosti ako súčasť Nedeľných kultúrnych večerov.

Festival opäť potvrdil, že rieka Morava naše kraje spája, a nie delí a na oboch jej brehoch sú ľudia - v tomto prípade poeti, ktorí sa radi stretnú, vymenia si skúsenosti, vzájomne sa literárne inšpirujú. Teší nás, že sa na našej strane Moravy cítili dobre, že si odnášajú kopu zážitkov a tešíme sa o rok na stretnutie na druhom brehu, v Hodoníne.

Počítadlo prístupov

DnesDnes142
VčeraVčera280
Tento týždeňTento týždeň651
Tento mesiacTento mesiac6403
SpoluSpolu1271616
UNITED STATES
US

Výpožičná doba

Senica

Pondelok      8.00  -  18.00 h
Utorok    8.00  -  18.00 h
Streda  12.00  -  18.00 h
Štvrtok    8.00  -  18.00 h
Piatok             8.00  -  18.00 h
Sobota    8.00  -  12.00 h *
*okrem odd. pre deti a mládež

pobočka Čáčov

Utorok      15.00  -  20.00 h
Piatok      15.00  -  20.00 h

Záhorská knižnica
Vajanského 28
905 01 Senica

odd. beletrie 034/654 3780
odd. odbornej literatúry 034/651 2710
Viac kontaktov nájdete TU.

atis_2019