Vyhodnotenie súťaže Rozprávky Pavla Dobšinského vo výtvarnej tvorbe detí senického regiónu

Vo štvrtok 13. júna 2019 sme na slávnostnej vernisáži v Záhorskej knižnici privítali deti, ktorých práce ocenila porota v súťaži Rozprávky Pavla Dobšinského vo výtvarnej tvorbe detí senického regiónu. Celkovo v tomto ročníku zaslalo 11 školských zariadení spolu 203 výtvarných prác.

Hoci bol horúci deň, malí výtvarníci, ich rodičia a učitelia zaplnili oddelenie pre deti a mládež do posledného miesta. Pomysleného moderátorského mikrofónu sa zhostila p. Andrea Sadloňová, metodička Záhorskej knižnice. „Teší ma, že úroveň detských prác bola naozaj výborná,“ zhodnotila tento ročník p. Hana Oslejová, predsedníčka odbornej poroty a učiteľka výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Senici a pokračovala: „Oceňujem najmä výber rozprávok, výtvarné spracovanie, použité techniky a v neposlednom rade i bohatú fantáziu detí.“ Význam podobných aktivít spočíva podľa nej aj v tom, že rodičia či učitelia majú príležitosť objaviť možno doteraz nie celkom zjavný vzťah dieťaťa k výtvarnému umeniu. Malých výtvarníkov potom radi privítajú aj na výtvarnom odbore ZUŠ, kde dostanú priestor rozvíjať svoje vlohy. Po slovách p. Oslejovej už nastal dlho očakávaný okamih – moderátorka postupne predstavovala ocenených autorov z jednotlivých kategórií, ktorí sa prišli predstaviť všetkým zúčastneným a z rúk p. Hany Oslejovej a p. Silvie Samekovej, riaditeľky Záhorskej knižnice, prebrali diplomy a ceny. K príjemnej a slávnostnej atmosfére prispeli malí umelci zo ZUŠ: recitátorka Sofia Matvejová s prednesom rozprávky Daniela Heviera z triedy vyučujúceho Jána Jozéfka a Dorota Funteková z triedy vyučujúcej Evy Polákovej, ktorá zaspievala pieseň Cesta do rozprávky.

Sme radi, že o budúcnosť výtvarného umenia v Senici sa nemusíme báť. Uzatvorili sme jeden ročník Rozprávok Pavla Dobšinského a už teraz sa tešíme na ďalší. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa na príprave výtvarnej súťaže podieľali, predovšetkým knihovníčkam Alene Polákovej a Kataríne Turanskej z oddelenia pre deti a mládež Záhorskej knižnice. Zobrali si pod patronát prípravu celého ročníka a aj na slávnostnej vernisáži bolo vidno, že to robili s láskou.

Zoznam ocenených výtvarných prác

Benková, Jana: Osa na bonbóne

Tereza zbožňuje svoju prácu v prestížnej personálnej agentúre.  [ ... ]

Stephen King: Outsider

Vzadu v stodole niekto stál.
Jack ticho vykríkol, siahol po služobn [ ... ]

Paolo Giordano: Požierači neba

Nový román autora bestsellerov Osamelosť prvočísiel, Ľudské tel [ ... ]

Chýba Vám konkrétna kniha?

V Záhorskej knižnici  ponúkame  90 000 knižničných jednotiek, každoročne  pribudne do fondu približne 2 700 nových kníh. Napriek tomu sa môže stať, že nám niečo chýba. Ak ste u nás hľadali konkrétnu knihu a nenašli, dajte nám vedieť  jej autora a názov. Urobíme všetko pre to, aby sme ju pre Vás kúpili.

Kalendárium regionálnych osobností na Júl

Ľudovít VANÍČEK maliar, výtvarný pedagóg * 05.07.1894 Senica + 21.02.1960 Bratislava 125. výročie

Milan Michal HARMINC architekt, staviteľ kostola v Senici a v Prietrži * 07.10.1869 Kulpin (Srbsko) + 05.07.1964 Bratislava 55. výročie

Bohuslav HURBAN prekladateľ * 15.04.1862 Hlboké + 06.07.1889 Martin 130. výročie

Otto TOMEČEK vysokoškolský profesor, autor prekladov * 08.07.1934 Skalica + 01.11.2004 Banská Bystrica 85. výročie

Jozef HOLUB osvetový pracovník * 01.06.1820 Senica + 12.07.1899 Revúca 120. výročie

Štefan CALTÍK knihovník, pedagóg pôsobil v Holíči * 21.02.1805 Myjava + 21.07.1849 Vrbové 170. výročie

Počítadlo prístupov

905 01 Senica

odd. beletrie 034/654 3780

odd. odbornej literatúry 034/651 2710

Viac kontaktov nájdete v TU.

atis_2019